Chraňte děti před kouřem cigaret – následky mohou být nedozírné

madelain.cz - pasivni koureni deti

O své slabosti a zlozvyku moc dobře víte. Jednoduše je ale silnější než vy a vaše vůle. Denně vykouříte jednu i dvě krabičky cigaret a zdravotní komplikace, jež jsou předzvěstí něčeho mnohem vážnějšího, vám již teď život značně ztrpčují. Nejen váš organismu, ale také peněženka trpí. Řada žen se se svým zlozvykem snaží bojovat alespoň v těhotenství. Jakmile ovšem dítě odnosí a porodí, k cigaretě se opětovně vrací. Pokud je to i váš případ a s dítětem žijete ve společné domácnosti, škody, jež můžete napáchat na jeho zdraví, jsou vskutku katastrofální. Jak může pasivní kouření ovlivnit kvalitu života dětí? Tomu budou věnovány následující řádky.

Pasivní kouření u dětí a rizika s ním spojená

Pokud se s cigaretou neobtěžujete odejít ven nebo alespoň na balkon, pak můžete svému dítku přivodit značné zdravotní komplikace. Lékařsky potvrzeny jsou například častější záněty horních a dolních cest dýchacích nebo záněty středního ucha. Častý pobyt dítěte v zakouřené místnosti může vést dokonce k tak závažnému onemocnění, jakým je třeba leukémie! A to už rozhodně není žádná legrace.

Další rizika, kterým své děti vystavujete

Děti vystavené pasivnímu kouření, jsou náchylnější k zápalům plic, astmatu i chronickým obtížím, mezi které patří například opakovaný kašel, sípot nebo zvýšená tvorba hlenu. Snížit se mohou také plicní funkce dítěte, jež mohou stát za rozvojem dalších (i život ohrožujících) komplikací. V souvislosti s pasivním kouřením dětí byly také prokázány zhoršené příznaky u nemocí, jako jsou alergické astma, atopický ekzém a alergická rýma. Kromě jiného také zakouřené prostředí zvyšuje hodnoty oxidu uhelnatého ve výdechu a zhoršuje kvalitu i průchodnost cév.

Nemůžete se zlozvyku zbavit? Zkuste jej alespoň omezit

Pokud vás ani výše uvedené informace nepřesvědčily k tomu, abyste zapálenou cigaretu odložili, zkuste ji alespoň vyměnit za cigaretu elektronickou. Elektronická cigareta totiž funguje na principu ohřevu e-liquidu a jeho vypařování ve formě ochucené vodní páry. Děti ani další obyvatelé domácnosti, tudíž již nejsou vystaveni pasivnímu kouření a komplikacím, jež jsou s ním neodmyslitelně spojeny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>