Děti a domácí práce – kdy je správný čas s nimi začít?

Děti a povinnosti

Každý rodič se snaží vychovávat děti k obrazu svému. Učí je zodpovědnosti, chce pro ně jen to nejlepší, snaží se jim předat své zkušenosti. Když dojde na povinnosti v podobě domácích prací, názory rodičů se rozchází. Někdo tvrdí, že děti jsou jen děti, proto by si měla jen hrát a učit se, jiný je naopak zastáncem názoru, že by se děti měly k pomoci doma vést již od útlého věku. Možná právě proto se říká: „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“. Nabízí se otázka, kde je tedy pravda? Jaký názor je ten správný a čím byste se při výchově vašich potomků měli řídit, abyste neudělali chybu? Odpověď se skrývá v dnešním článku.

Pomalu, ale jistě

Pomoc v domácnosti by měla být pro děti samozřejmostí. Samozřejmě je již od malička nemůžete nutit kmitat jako dobře namazaný stroj a naložit na ně tolik povinností, kolik dle vašeho názoru dokážou unést. Ba naopak, začněte již odmalička, ale pomalu a s klidem. Nejdříve jej naučte drobnějším pracem, jako je například vyndání vypraného prádla z pračky, pomoc při prostírání stolu či párování ponožek. Pokud dítěti dovolíte, aby vám pomáhalo v běžných činnostech a navíc jej za jeho účast i pochválíte, neuvidí v těchto povinnostech nic špatného. A to je velmi dobrý začátek.

Chce to trpělivost

Ačkoli se vám začátky můžou zdát snadné, věřte, že postupem času to bude jen horší a horší. Pro většinu rodičů je dětský zájem s čímkoli vám pomáhat mnohdy až otravný. Nezapomeňte, že děti jsou pořád jen děti a že jim občas něco déle trvá či snad omylem něco rozbijí – to se přeci může stát i vám. Důležitá je především vaše trpělivost a vytrvalost. Jakmile se dítěti něco nepovede, nehubujte ho, nýbrž pokaženou věc společně napravte, dítěti vysvětlete, kde se stala chyba a uvidíte, že se tomu příště vyhne.

Pravidelný řád je základ úspěchu

Děti jsou sice děti, ale platí na ně pravidelnost a řád. Hned zkraje se s vaším potomkem snažte domluvit na určitých povinnostech, které bude pravidelně vykonávat. Řekněte mu, co bude mít na starosti a mírně ho veďte k zodpovědnosti za svěřené úkoly. Děti si mnohdy neuvědomují, že ačkoli je určitý úkol jeden den baví, druhý den už jim to přijde nudné, ale od toho jste tu vy – rodiče – abyste jim pomohli překonat omrzení či chvilky krize.

Fotografie publikována se svolením Imagerymajestic FreeDigitalPhotos.net

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>