Jak dítěti odebrat dudlík

dudlík

Dudlík, dudánek, dudan, cumel, šidítko. Našli bychom určitě další zdrobněliny pro tento až úžasný plastový výrobek pro děti. Některé mámy si nedovedou ani představit, že by jim tento dudlík nikdy nedaly. Mezi jeho největší výhody je to, že dítě uklidní a to je v prvních dnech pro dítě velice důležité. Ale ne jen pro dítě, také pro maminku, která sbírá síly po vyčerpávajících měsících těhotenství.

Kdy je dobré dítěti odebrat dudlík?

Odpověď je dosti složitá v tom, že každé dítě je svým způsobem originál. Někdy opravdu dítě nepotřebuje dudlík, když je plně kojeno. Matčino prso plně zahrazuje dudlík a dodá dítěti potřebný pocit klidu, jistoty, bezpečí. Takto dokážete vydržet i do jednoho roku.  Nicméně jsou to jen výjimky a většinou dítěti dáme dudlík po pár dnech od narození. A až po nějaké době začnete uvažovat na tím, kdy mu ho odebereme. Prvním impulzem, kdy je vhodná doba odebrat dudlík, je období růstu zubů. Mnozí stomatologové vám určitě řeklo, že pokud má dítě dlouhodobě dudlík, způsobujeme mu deformaci dásní, ale i předkus, či v pozdějších létech šišlání. Je tedy dobré zvážit, zda-li už tato doba není ta pravá k odebrání dudlíku. Ideálně by se dalo doporučit, až vyrostou všechny zuby – do prvních stoliček.

Jak odebrat dudlík?

Od maminek se ví, že jsou pouze jen tři metody, jak odebrat dudlík. Mezi první patří rozhodnutí maminky, že zrovna v ten den mu ho prostě vezmou a hotovo. Avšak dítě často pláče, naříká, je nervozní, vzteká se a mnohdy se nedá utišit. A co udělá máma? Pláči se často nedá odolat a tak mu jej vrátí s tím, že ještě počká. Nebo tvrdě stojí za svým rozhodnutím a snaží se ho různě uklidnit. Jsou to ale i týdny, než si dítě zvykne na tuto situaci. Mezi další metody patří pomalé odstříhávání dudlíku. Tento způsob zaručí to, že si dítě pomalu odvykává cumlat dudlík. Je to díky tomu, že dudlík má jinou velikost a tvar a dítě má dostatek času si zvyknout na změnu. Poslední metoda: všechno chce svůj čas. Tak jako dospělý člověk potřebuje na některé změny čas, tak i dítě je v tomto směru stejné. Můžete dítěti vysvětlovat, že bude mít škaredé zoubky, že vypadá srandovně, že velké děti dudlík už nenosí, a oni si stejně udělají tak, jak potřebují. Zkuste mu raději ukázat fotky větších dětí, na kterých se smějí, radují a poukazujte na to, že už dudlík nepotřebují, že už nejsou miminka.

Fotografie publikována se svolením od David Castillo Dominici  FreeDigitalPhotos.net

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>