Jak poznat, že je vaše dítě obětí šikany?

Šikana

Šikana je nepěkná věc, která je bohužel součástí života mnoha dětí, kteří jsou školou povinné. Jedná se o velmi nebezpečnou činnost, která může na dětské duši zanechat trvalé stopy, které se pak s dítětem táhnou i do pozdějšího věku, ba dokonce se těchto nepříjemných vzpomínek nedokáže zbavit za celý svůj život. O to horší je skutečnost, že se na šikanu v mnohých případech přichází opravdu těžko. I všímaví rodiče mají kolikrát problémy přijít na skutečnost, že se jejich dítko stalo obětí šikany. Když už se na ni přijde, přichází další složitý problém a to je její následné řešení, které se velmi často podepíše na jejím vygradování. Jste si jakožto svědomití rodiče skutečně jistí, že byste to ihned poznali, kdyby došlo na nejhorší?

Fyzickou šikanu poznáte snáze, tu psychickou mnohdy jen stěží

Stane-li se vaše dítko oběti fyzické šikany, s pravděpodobností na to přijdete velice brzy. Kdo si jen trochu všímá a nenechává své děti růst jako dříví v lese, jistě si všimnete modřin či oděrek, se kterými vaše dítě přijde ze školy. Bude-li se jednat o psychickou šikanu, bude to pro vás mnohem těžší a přijdete na to možná až po delší době. Jenže pozor – v současné době existuje i šikana virtuální, tzv kyberšikana, která rozhodně není o nic méně nebezpečná.

  • Bolesti břicha, hlavy a další

    Jedním z nejvíce rozpoznatelných ukazatelů je fakt, že se dítko až nápadně často snaží vyhnout návštěvy školy pomocí výmluv na bolesti břicha, nevolnost či bolesti hlavy. Samozřejmě, někdy se může jednat i o nemoc, ale pokud se podobné ranní situace u vás vyskytují až příliš často, měli byste zpozornět.

  • Noční počůrávání se

    Šikana se může projevit na dětské psychice i tím, že se v noci začne počůrávat. I v tomto případě může jít o zánět močového měchýře či problémy s ledvinami, pokud ale navštívíte lékaře a ten žádné onemocnění neprokáže, zbystřete – něco se děje.

  • Nápadná uzavřenost

    Drtivá většina dětí, které se potýkají s šikanou, se uzavřou sami do sebe. Najednou přestane komunikovat a když už, tak jen o věcech nezbytně nutných. Přestanou jej bavit kroužky či aktivity, které mělo rádo. Přestane vyhledávat jakoukoli sociální interakci. Tak i v tomto případě si dejte pozor.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici FreeDigitalPhotos.net

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>